Přirozené procesy stárnutí, genetika, dopad vnějších negativních faktorů přispívají ke změně struktury a vzhledu pokožky obličeje. Kosmetika a procedury zaměřené na omlazení pomáhají obnovit její zdraví, pružnost a hladkost. Níže vám řekneme podrobně o nejoblíbenějších v dermatologické praxi.
V závislosti na cílech a stupni expozice se rozlišují povrchní a minimálně invazivní postupy proti stárnutí. Jsou zaměřeny na řešení řady dermatologických problémů:
- doplnit a aktivovat produkci nového kolagenu;
- zabránit fotostárnutí pokožky;
- vyrovnat reliéf obličeje;
- boj proti vráskám a hyperpigmentaci;
- napněte a zvlhčete pokožku;
- odstraňte nerovný a matný odstín.
Kosmetické výrobky pro omlazení obličeje
Nejjednodušší způsob, jak se vypořádat s prvními známkami stárnutí obličeje, je správná domácí péče: krémy, séra, masky. Účinnost prostředku proti stárnutí bude záviset na účinných látkách a jejich koncentraci, jakož i na typu a stavu epitelu.
Co hledat ve složení:
- retinoidy(organické sloučeniny vitaminu A) snižují vrásky a jemné záhyby;
- hydroxykyseliny: Alfa hydroxykyseliny (AHA), beta hydroxykyseliny (BHA) a polyhydroxykyseliny jemně odlupují vnější vrstvu epitelu a stimulují tvorbu nových buněk;
- kyselina hyaluronová: pomáhá udržovat vlhkost v pokožce;
- niacinamid: antioxidant, zabraňuje vzniku vrásek, zvyšuje pružnost a udržuje vlhkost pokožky;
- peptidy: stimuluje produkci nového kolagenu a vyhlazuje dermální strukturu;
- extrakt z hroznových jadermá protizánětlivé a antioxidační vlastnosti, podporuje produkci kolagenu;
- koenzym Q10(CoQ10) chrání pokožku před povrchovým poškozením;
- výtažky ze zeleného a černého čajemají protizánětlivé vlastnosti a obsahují antioxidanty;
- vitamín C(kyselina askorbová): antioxidant, chrání obličej před negativními účinky slunečního záření a volných radikálů, předchází vzniku vrásek a stimuluje produkci kolagenu;
- vitamin E.(alfa-tokoferol) pomáhá obnovit a vyhladit epitel.
Dermatologické omlazení obličeje
Když je proces stárnutí zřejmý, neinvazivní metody resurfacingu mohou zlepšit stav pokožky.
Chemický peeling.Během procedury omlazení obličeje se používá kyselý roztok k odstranění povrchového poškození epitelu: jizvy a jemné vrásky. Výsledek trvá několik let a závisí na síle kyseliny a hloubce loupání.
Vedlejší účinky: pálení, otoky a zarudnutí, které mohou trvat několik dní až několik týdnů (v závislosti na síle slupky). Střední až hluboký chemický peeling s sebou nese riziko bakteriálních infekcí.
Laserový resurfacing.K omlazení pokožky obličeje laserem se používá laser, který buď odstraní povrchovou vrstvu epitelu, nebo ji zahřeje, čímž stimuluje tvorbu nového kolagenu.
Ablativní laserové ošetření odstraní povrchovou vrstvu pokožky, ale vyžaduje období zotavení 7 až 14 dní. Non-ablativní procedury působí na dermis teplem, aniž by ji poškodily, a nevyžadují rehabilitaci.
Výsledky omlazení přetrvávají mnoho let, ale vyžadují náležitou následnou péči: ochranu před sluncem, používání kosmetiky proti stárnutí.
Vedlejší účinky: pálení, svědění, odlupování, otoky a zarudnutí. Jak se epitel uzdravuje, může slintat nebo puchýřit. Po několik měsíců je pokožka velmi citlivá a má načervenalý odstín.
Minimálně invazivní omlazení obličeje
Pro ty, kteří nejsou připraveni na dlouhou rehabilitační dobu, můžete cvičit minimálně invazivní omlazovací techniky.
Microneedling. . . Během procedury se meso koktejly vkládají pod kůži pomocí speciálního dermarolleru. Drobné jehly propíchnou epitel a vstříknou výživnou směs, stimulují produkci kolagenu a elastinu. Postup má kumulativní účinek, kterého je dosaženo během několika měsíců.
Vedlejší účinky: loupání, podlitiny, krvácení, riziko bakteriální infekce.
Botuloterapie. . . Injekce botulotoxinu typu A jsou možná nejoblíbenější minimálně invazivní metodou omlazení. Aktivní složka v injekci blokuje nervové signály obličejových svalů v místech, kde se objevují záhyby. To vede k jejich uvolnění a vyhlazení vrásek. Výsledky injekce se objeví do týdne a trvají tři až čtyři měsíce. Vrásky se vracejí, když toxin zmizí.
Nežádoucí účinky: bolest hlavy, příznaky chřipky, otoky, podlitiny nebo bolest v místě vpichu, svalová slabost, pokleslá víčka.
Plniva. . . Výplně se vstřikují pod kůži, aby obnovily přirozené kontury obličeje. Jako plnivo se používá kyselina hyaluronová, kyselina poly-L-mléčná nebo komplexní přípravky, které působí účinněji.
Typ přípravku, jeho množství a způsob podání závisí na oblasti, kam bude plnivo dodáno. Opravné injekce se často používají ke zvýšení objemu rtů a tváří, odstranění hlubokých vrásek, kruhů pod očima a svislých čar na obličeji. Výsledky omlazení se dostavují okamžitě a trvají několik měsíců až několik let, v závislosti na použitém plnidle a individuálních vlastnostech lidské kůže.
Vedlejší efekty:bolest, otok, zarudnutí, vyrážka, modřiny a svědění.